Dwurdzeniowy procesor z ludzką ceną - Athlon 64 X2 3800+

 

AMD 64 X2 3800+

AMD 64 X2 3800+

Po zakończeniu testów dwurdzeniowego procesora Athlon 64 X2 firmy AMD nasze wrażenia okazały się pozytywne. Dzięki upchnięciu dwóch rdzeni na jednym układzie powolne komputery można odstawić do lamusa, a aplikacje wielowątkowe chodzą szybciej, zupełnie jakby zwiększeniu uległa częstotliwość taktowania zegara. Jednak nawet pomijając tę bezproblemową i potężną technologię AMD przeszło samo siebie.

Poprzednio, najsłabszym członkiem rodziny X2 był układ Athlon 64 X2 4200+. W najlepszym wypadku koszt takiego układu, wynosił około 560 USD, ale ze względu na spore zapotrzebowanie na rynku wielu sprzedawców oferowało go za ponad 600 USD i więcej. To nie tylko znacznie podniosło pułap cenowy AMD, ale również jest poza zasięgiem przeciętnego użytkownika. W rzeczy samej - najlepszy model z tej rodziny - X2 4800+ - kosztuje ponad 1100 USD. To dlatego w poprzednim artykule na temat procesorów X2 skrytykowaliśmy kwestię zbyt wysokich cen - w przeszłości jedną z najmocniejszych stron firmy AMD była, wyjątkowa wręcz, umiejętność najlepszego pogodzenia ceny i wydajności.

Na szczęście dla AMD najważniejszy rywal procesorów X2 - procesor Po angielsku Pentium D Intela - nie tylko jest zauważalnie wolniejszy, ale również zarobił kilka "minusów" za zbyt duże zużycie energii. Jednak z drugiej strony oferuje on wyjątkową wydajność w nowoczesnych, wielowątkowych aplikacjach. W sytuacjach, gdzie praca wymaga dużego obciążenia jednostki centralnej, procesory Pentium 4 z technologią Hyper-Threading zdążyły już zebrać laury uznania. Dwurdzeniowy Pentium D wyniósł te umiejętności na zupełnie nowy poziom.

Jednak nasze porównania robione były głównie na podstawie rozważań technicznych, ze szczególnym naciskiem na wydajność. Warto przy okazji zauważyć, że Pentium D 820 dostępny jest za mniej niż 300 USD. Perspektywa nabycia Intela za polowe ceny może skusić do zdrady nawet najbardziej zagorzałych zwolenników AMD. Bądź co bądź, nawet najpowolniejsze z dwurdzeniowych procesorów, zarówno Intela jak i AMD, mogą nieźle namieszać na rynku najnowocześniejszych elektronicznych gadżetów.

Wygląda na to, ze AMD wzięło sobie te krytykę poważnie do serca. Cena rynkowa nowego modelu entry-level rodziny X2 - Athlona X2 3800+ - wynosi mniej niż 400 dolarów, a dolna granica ceny ma dopiero zostać ustalona. Jak na nasz gust, takie rozwiązanie brzmi o wiele lepiej.

DALEJ: Athlon 64 X2 - 1 czy 2 MB pamięci cache L2?


Spis treści